Badanie czystości powietrza w data center

Data center jest obiektem, który musi się charakteryzować bardzo wysoką niezawodności, a jakiekolwiek przestoje najlepiej, żeby nie miały miejsca. Jak się okazuje, nawet 70% awarii związanych z serwerowniami spowodowane jest przez kurz i inne, często bardzo drobne zanieczyszczenia.

Sprzęt serwerowy jest, jak widać wrażliwy na tego typu zanieczyszczenia, dlatego oczekuje się, że czystość pomieszczenia serwerowni oraz powietrza w nim znajdującego się będzie wysoka, co zwiększy jej niezawodność. Dlatego też, unoszące się w powietrzu pyły, gazy i pary powinny być utrzymane w określonych granicach w celu zminimalizowania ich potencjalnego wpływu na pracujące urządzenia.

brud serwerownia

Przykład brudu pozostawionego po budowie pod płytą podłogi.

Jako standard dla centrów danych jakość powietrza powinna być utrzymywana zgodnie z klasą ISO 14644-1 (8) lub wyższej. Wiodący producenci urządzeń i infrastruktury Data Center w kartach gwarancyjnych zawierają informację o minimalnej, dopuszczalnej jakości powietrza jako klasę ISO 8, a w przypadku jej niedotrzymania ostrzegają przed możliwością utraty gwarancji. Dlatego też warto zadbać o właściwą czystość serwerowni oraz powietrza w niej się znajdującego.

W przypadku dużych cząstek, które osiadły w różnych zakamarkach serwerowni, szczególnie po budowie, czyszczenie polega na użyciu odpowiednich odkurzaczy wyposażonych w specjalne filtry i powinno być wykonane starannie. Ważne jest aby podnieść każdą płytę podłogi technicznej, zajrzeć do każdego zakamarka itp. Po uruchomieniu klimatyzacji duża część z tego brudu uniesie się i docelowo trafi do sprzętu IT. Niestety dokładne sprzątanie po budowie jest wielokrotnie pomijane lub ogranicza się do wyczyszczenia podłogi.

Po przeprowadzeniu wyżej opisanego czyszczenia należy wykonać badanie czystości powietrza na jej zgodność z normą ISO 14644-1 i klasą co najmniej 8. Używa się do tego specjalnego miernika, który mierzy ilość cząstek stałych w powietrzu. W przypadku, kiedy zabrudzenie jest większe niż dopuszczone w normie, niezbędne jest dodatkowe czyszczenie. W tym przypadku jednak trzeba będzie użyć już specjalistycznego urządzenia typu Air Scrubber, które służy do takich celów. Jego dedykowane do takich zadań filtry oraz odpowiednia wydajność pozwolą na znaczną redukcję ilości cząstek stałych w powietrzu i osiągnięcie zamierzonego wyniku.

Dopiero do tak przygotowanej serwerowni zalecałbym wprowadzanie i instalowanie sprzętu IT. W przeciwnym wypadku cały brud osadzi się wewnątrz urządzeń i zwiększy ich zawodność. Tak samo, w przypadku migracji używanego sprzętu do nowej serwerowni zalecane jest jego oczyszczenie. Ponieważ nie są to typowe czynności, lepiej aby wykonała to firma profesjonalna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *