Co to jest EC PLUG FAN

Poznaj EC PLUG FAN i dowiedz się dlaczego warto je stosować?

 

Wentylatory typu EC zapewniają nowe sposoby przepływu powietrza przez jednostki CRAC lub CRAH, przez co skuteczniej zapewniają równomierność rozpływu powietrza jak również zużywają znacznie mniej energii niż obecnie stosowane wentylatory typu scroll .

Najpierw określmy, co oznacza „EC” i „Plug Fan”.

EC oznacza „elektrycznie komutowany” i odnosi się do typu silnika wykorzystywanego do napędzania wentylatora który zasilany jest prądem stałym w przeciwieństwie do powszechnie wykorzystywanych urządzeń HVAC zasilanych prądem przemiennym trójfazowym. Elektryczne silniki komutowane istnieją na rynku od dłuższego czasu ale dopiero niedawno znalazły zastosowanie w wentylatorach.

„Plug Fan” odnosi się do typu wentylatora i sposobu montażu. W przeciwieństwie do typowych wentylatorów znajdujących się wewnątrz agregatów CRAC lub CRAH, wentylatory EC mogą być również montowane pod podłogą podniesioną, jak pokazano poniżej:

 

Wentylatory typu EC są montowane w taki sposób ponieważ wykorzystują inną metodykę pobierania, kierowania i przemieszczenia powietrza niż powszechnie używane wentylatory scroll . Tradycyjne wentylatory typu scroll mają wiele drobnych elementów, które ulegają uszczerbieniom, co w efekcie powoduje zmniejszenie ich wydajności jak również prowadzi do zepsucia. W wentylatorach tych płyty lub ostrza są nazywane „ostrzami nachylonymi do przodu”, które są znacznie mniej wydajne niż w wentylatorach typu EC które wykorzystują ostrza nachylone do tyłu. Ten układ ostrzy umożliwia wentylatorom ECX wciągnąć powietrze przez środek wentylatora i wyrzucać je w kierunku poziomym. Wentylator EC  jest z natury bardziej wydajny niż wentylator nachylony do przodu, co jest jednym z powodów, dla których takie wentylatory są tak atrakcyjne.

Inną zaletą wentylatora EC jest to, że powietrze jest dostarczane poziomo pod podłogę, co umożliwia równomierne rozprowadzenie powietrza w porównaniu z wentylatorami scroll, które wymuszają przepływ powietrza bezpośrednio w kierunku podłogi. Ścieżka przepływu powietrza przez zespół CRAC / CRAH z wentylatorami EC jest o wiele bardziej wydajniejsza.

Kontrola prędkości

Wentylatory EC są wyposażone w wejścia kontroli prędkości, co oznacza, że są one zgodne z inteligentnym systemem sterowania chłodzeniem, który może modulować ich prędkość w zależności od obciążenia cieplnego. To nie tylko oszczędza energię, ale prowadzi do zwiększenia efektywności i niezawodności centrum danych. Ponieważ wentylatory EC mogą być montowane pod podłogą, istniejące jednostki CRAC / CRAH nie muszą być wymieniane, wystarczy ich modernizacja poprzez usunięcie istniejących wentylatorów i zamontowania wentylatorów EC pod podłoga podniesioną. Większość dużych dostawców HVAC sprzedaje wentylatory EC wraz z pakietami modernizacyjnymi.

Ponieważ centra danych nadal dynamiczne się rozwijają i stają się coraz bardziej złożone, korzyści wynikające z lepszej efektywności energetycznej, lepszych przepływów powietrza i inteligentnej kontroli wynikających z zastosowania wentylatorów EC są czymś co przekonuje do podjęcia decyzji o zainwestowaniu w ich posiadanie.

 

Do artykułu wykorzystano publikację Dana Mascola „WHAT IS AN EC PLUG FAN?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *