CRAH a CRAC – jak prawidłowo mówić i jaka jest różnica?

CRAH a CRAC – jak prawidłowo mówić i jaka jest różnica?

Po wielu dyskusjach z różnymi specjalistami z branży Data Center zastanawiam się dlaczego różnica między tymi dwoma różnymi definicjami jest zatarta. Bardzo dużo specjalistów używa samej nazwy CRAC jako najbardziej popularnej. Jednak zawsze pytanie czy prawidłowo?

Postaram się poniżej wytłumaczyć różnicę co pozwoli na prawidłowe używanie odpowiedniego skrótu.

Co oznacza CRAH?

CRAH = Computer Room Air Handler.

Jednostka CRAH działa dokładnie jak centrala wentylacyjna chłodzona wodą lodową jaka można znaleźć niemal na wszystkich wysokościowych budynkach biurowych lub handlowych. Chłodzenie odbywa się poprzez nadmuch powietrza przez wymiennik (wężownicę chłodzącą)  wypełnionej zimną wodą. Większość tych urządzeń jest mało skomplikowana jest to prosty układ wentylatora z wewnętrznym wymiennikiem oraz zaworem dwudrożnym lub trójdrożnym podłączonym do centralnego układu chłodzenia. Zwykle woda chłodnicza jest dostarczana do szafy klimatyzacji CRAH z sytemu chłodniczego nazywanego po angielsku chiller water plant. Zazwyczaj jest to zespół chiller-ów lub zespół wierzy chłodniczych. Szafa klimatyzacji CRAH mogą mieć falowniki VFD, które modulują prędkość wentylatora lub nowoczesne wentylatory EC. Zadaniem szafy jest utrzymywanie zadanego ciśnienia statycznego pod podłogą techniczną serwerowni lub w dedykowanych kanałach wentylacyjnych. Dodatkowo poprzez wmontowany zawór regulacyjny szafa klimatyzacji ma kontrolować temperaturę nawiewu.

crac-crah

Źródło rysunku: http://www.dchuddle.com/

 

Co to jest CRAC?

CRAC = Computer Room Air Conditioner

Jednostka szafy klimatyzacyjnej CRAC jest dokładnie tym samym, co klimatyzator w domu. Ma system bezpośredniego odparowania (DX) wbudowany w urządzenie, co powoduje, że urządzenia jest traktowane jako stand-alone. Oznacza to, że w celu rozpoczęcia cyklu chłodzenia urządzenia potrzebne jest zasilania dla sprężarki chłodniczej znajdującej się w urządzeniu. W urządzeniu poza sprężarką znajdują się wentylatory, wymiennik oraz niezbędna elektronika. Urządzenie ze względu na posiadanie sprężarki chłodniczej nie potrzebuje podłączenia do centralnego systemu wody lodowej. Jednakże urządzenia wymaga odrzucenia ciepła wytwarzanego podczas działania sprężarki, co jest realizowane przez podłączone do szafy klimatyzacyjnej wymienniki Dry Coolery. Chłodzenie przez szafę klimatyzacji odbywa się poprzez nadmuch powietrza przez wymiennik chłodniczy (wężownicę chłodzącą) wypełnione czynnikiem chłodniczym (nie jest to woda lodowa). CRAC ma zazwyczaj stałą moc nie modulowaną, która załącza i wyłącza. Jednakże nowoczesne sprężarki montowane w urządzeniach potrafią już modulować swoją wydajność, przez co urządzenia stają się coraz bardziej efektywne dla użytkowników.

Podsumowując używając aktualnego języka systemy freonowe wykorzystujące wewnętrzne sprężarki posiadają szafy które powinniśmy nazywać CRAC. Szafy klimatyzacyjne w systemach chłodniczych wody lodowej nazywają się CRAH.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *