Dlaczego należy testować generatory przy pomocy stacji obciążeń (obciążnic)?

Dlaczego należy testować generatory przy pomocy stacji obciążeń (obciążnic)?

Zespoły silników/generatorów, czy inaczej agregaty prądotwórcze, często stanowią dużą inwestycję i są głównym zabezpieczeniem dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Ich awariom następującym po gwałtownym włączeniu nierzadko towarzyszą rzeczywiste lub potencjalne zagrożenia lub straty finansowe związane z burzami, nagłymi spadkami napięcia w sieci lub innego rodzaju klęskami. Okresowa konserwacja i testy zapewniają gwarancję, że każdy system zasilania będzie działał bez zarzutu, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

obciążniceCałościowy program konserwacji zapobiegawczej jest kluczowy dla właściwego i długotrwałego działania generatorów rezerwowych, a testy przeprowadzane przy pomocy stacji obciążeń stanowią podstawę dobrych praktyk w dziedzinie konserwacji. Wykonywanie corocznych testów przy pomocy stacji obciążeń pomaga przedłużyć czas życia silnika generatora i zapewnić jego niezawodne działanie podczas awarii głównych źródeł zasilania.

Na czym polega przeprowadzanie testów przy pomocy stacji obciążeń?

Ten rodzaj testów pozwala na sprawdzenie ogólnej poprawności działania urządzenia oraz jego możliwości pracy w pełnym zakresie mocy oddawanej, wyrażonej w kilowatach(kW). Zazwyczaj generatory pracują w zakresie o wiele mniejszym niż ich maksymalne możliwości. Stacja obciążeń pozwala określić czy silnik urządzenia będzie w stanie wytworzyć wymagany zakres mocy w razie konieczności. Przy jej pomocy sprawdza się, jakie maksymalne obciążenie silnik jest w stanie wytrzymać przy jednoczesnym zachowaniu właściwej temperatury w trakcie pracy.

Na czym polegają testy bez obciążeń?

IMG_7694Większość właścicieli takich urządzeń uruchamia swoje generatory rezerwowe co tydzień i pozwala im na pracę przy małym obciążeniu lub na biegu jałowym. Zazwyczaj nie sprawdza pracy generatorów przy rosnącym obciążeniu, licząc na to, że zdarzające się co jakiś czas awarie mocy w ośrodku przetestują w ten sposób działanie urządzeń. W przypadku generatorów z silnikiem diesla powyższe postępowanie może doprowadzić do tzw. „wet stacking” (mokrego spalania). Zjawisko to jest skutkiem gromadzenia się niezużytego paliwa w układzie wydechowym silnika, co z kolei jest spowodowane pracą generatora przy zbyt małym obciążeniu. Podczas próbnego przebiegu generatora lub podczas gdy pracuje on przez krótki czas po okresie przestoju przy zbyt małym obciążeniu, silnik nie rozgrzewa się do właściwej temperatury. Jeżeli generator działa w ten sposób przez dłuższy czas, wówczas następuje dalsze gromadzenie się niezużytego paliwa, co z kolei może negatywnie wpłynąć na wydajność i żywotność silnika.

Jakie są korzyści z używania stacji obciążeń?
Testy przy pomocy stacji obciążeń pozwalają silnikowi na osiągniecie maksymalnej temperatury pracy i w ten sposób pomagają spalać nagromadzone niezużyte paliwo. W rezultacie urządzenie działa lepiej i sprawniej. Testy obciążnicą pomagają w konserwacji każdego głównego silnika generatora, niezależnie od tego, czy jest to diesel czy silnik na gaz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *