Dlaczego Termografia Infrastruktury Jest Tak Ważna dla Twojego Centrum Danych?

Zasilanie, chłodzenie i systemy wspomagające są kluczowe dla zapewnienia stałego przepływu informacji w centrach danych. Gdybyście Państwo mieli możliwość wykrycia i rozwiązania problemów związanych z wydzielaniem ciepła w środowisku podstawowym, czy skorzystalibyście z niej? Konserwacja zapobiegawcza przy pomocy obrazowania termicznego / termografii podczerwieni(IR/PM)są koniecznością i powinny być podstawą regularnej konserwacji kluczowej infrastruktury wspomagającej.

Na czym polega obrazowanie w podczerwieni?

Obrazowanie w podczerwieni(czyli inaczej termografia) pozwala nam zobaczyć promieniowanie przedmiotów. Promieniowanie podczerwone nie mieści się w spektrum światła widzialnego i z tego też powodu nie może być dostrzeżone gołym okiem. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet w pozornej ciemności różne obiekty wydzielają promieniowanie. Im dany obiekt jest cieplejszy, tym bardziej promieniuje, pozwalając termografowi na odróżnienie go od innych obiektów i na zlokalizowanie punktów przegrzewania.

Termografia w centrum danych

Rozdzielnica elektryczna, system UPS, przełączniki SZR, serwery i układ chłodzenia powinny być sprawdzane przy pomocy termografii podczerwieni w celu wykrycia usterek niewidocznych gołym okiem. Wczesne dostrzeżenie nieprawidłowości w kluczowej infrastrukturze wspomagającej działanie centrum danych pozwoli na jak najszybsze podjęcie działań naprawczych i uniknięcie kosztownych awarii całego systemu.

Konserwacja zapobiegawcza oznacza wczesne wykrywanie ewentualnych usterek sprzętu i ich usuwanie zanim doprowadzą do przerw w działaniu centrum, które mogłyby mieć zgubny wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Regularne dokonywanie obrazowania termicznego ma wiele zalet, a wśród nich:

  • Pomaga zidentyfikować i naprawić ukryte usterki, zanim doprowadzą do niespodziewanych awarii
  • Zmniejsza ryzyko niewykrycia elementów instalacji uszkodzonych w wyniku przeciążeń obwodów lub poluzowania połączeń
  • Oszczędność kosztów dzięki zapobieganiu awariom sprzętu i przestojom

Regularne dokonywanie termografii podczerwieni pozwala także na stworzenie szczegółowej historii sprzętu i na zapewnienie właściwej odporności kluczowej infrastrukturze kompleksu.

Identyfikacja problemów chłodzenia przy pomocy obrazowania termicznego


Zdjęcia: Szafy z serwerami w centrum danych. Skany w podczerwieni.• Zdjęcie po lewej pokazuje ponowny obieg gorącego powietrza nad szczytami szaf. Wyraźnie widać, że ich dolne partie, którym bliżej do perforowanych płytek, maja niższą temperaturę.
• Zdjęcie po prawej pokazuje sytuację, w której brak paneli zaślepiających powoduje, że gorące powietrze przesuwa się do przodu szafy

Oprócz wykrywania nieprawidłowości instalacji elektrycznej, obrazowanie termiczne pomaga także w odnajdywaniu usterek mechanicznych, takich jak punkty przegrzewania. Staranna analiza daje możliwość identyfikacji obszarów przegrzewających się, których istnienie może zagrozić funkcjonowaniu całego centrum. Pomoże to Państwu wypracować rozwiązania niezbędne do zażegnania tego problemu i zredukowania kosztów pracy urządzeń.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury odgrywa niezwykle ważną rolę w prowadzeniu centrum danych, które powinno działać wydajnie i nieprzerwanie. Zapewnienie szafom z serwerami i urządzeniom sieciowym bezpiecznych temperatur pracy gwarantuje wydłużenie życia i poprawę funkcjonowania sprzętu.

Podsumowanie

Centrum danych i serwerownia muszą działać 24 godziny na dobę. Osiągnięcie tego celu wiąże się z koniecznością dokonywania obrazowania termicznego instalacji elektrycznej i urządzeń w połączeniu z najlepszymi programami konserwacji zapobiegawczej. Termografia powinna wchodzić w skład każdego zakupowanego pakietu usług związanych z utrzymaniem Data Center lub też być zlecana jako samodzielna usługa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *