Kolorowe kable zasilania w serwerowni

Jużkabelki od dawana w centrach danych stosuje się kolorowe patchcordy w celu ułatwienia zarządzania połączeniami. Dzięki nim szafa krosownicza nie jest już plątaniną szarych i ponurych kabelków, a fizyczne znalezienie połączenia między dwoma punktami nie wymaga ręcznego śledzenia kabla. Podział sieci na wirtualne lany, połączenia między różnymi sieciami najlepiej w takim przypadku rozdzielić odmiennymi kolorami kabelków. Dzięki już po pierwszym spojrzeniu na urządzenie widzimy, do jakiej sieci lub elementu jest podłączone.

Z zasilaniem jest podobnie. Standardem niemalże jest obecnie dwutorowe zasilanie. Z reguły robi się tak, aby z jednej strony szafy była listwa PDU zasilania toru pierwszego, a z drugiej drugiego. Ale nie zawsze tak jest i zdarza się, że listwy są obok siebie, przez co połączenia zasilania zaczynają się nam plątać i trudno jest wizualnie stwierdzić, co, do czego jest podłączone. W takim przypadku zastosowanie dwukolorowych PDU i do tego dwukolorowych kabli znacznie upraszcza sprawę.

czerwony kabelTak więc pierwszym powodem, dla którego warto używać kolorowych kabli zasilania jest łatwość identyfikacji redundantnych połączeń. Innym powodem jest ułatwienie komunikacji między pracownikami. Łatwiej jest przekazać, aby podłączyć sprzęt do czerwonej listwy niż do tej po prawej z tyłu… Tymczasowe połączenie można również wykonywać odpowiednim kolorem, który w stosunku do innych stosowanych w serwerowni będzie się wyraźnie odróżniał, dzięki czemu każdy będzie widział, że nie jest to docelowe połączenie. Kolorami można również podzielić poszczególne fazy trójfazowego zasilania, co również zwiększy świadomość administratora obiektu dotyczącą przyłączania odbiorów do konkretnych faz i równomiernego ich rozkładania.

Podane aspekty na pewno będą mile widziane w większych serwerowniach, gdzie mamy do czynienie z bardzo dużą ilością sprzętu, połączeń elektrycznych, linii zasilania oraz ich kombinacji wynikających z bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *