Różnice w obciążeniach rack a zwykłych budowlanych – dlaczego nie używać ich do testów infrastruktury Data Center.

Kilka słów wyjaśnienia czym są i do czego wykorzystujemy nagrzewnice budowlane

Budowlane nagrzewnice powietrza to niezawodny sposób na szybkie ogrzanie różnorodnych miejsc i pomieszczeń. Gdy inne rozwiązania zawodzą lub zwyczajnie warunki nie pozwalają na ich zastosowanie, tego typu urządzenia z pewnością się sprawdzą.
Można je zastosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na otwartej przestrzeni. Nieduże, łatwe w obsłudze, szybkie w uruchomieniu i przede wszystkim mobilne – to wszystko sprawia, że sięgają po nie zarówno profesjonaliści z branży budowlanej, rolniczej czy przemysłowej, jak również domowi amatorzy remontów na własną rękę. Niezależnie od sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych, można zastosować odpowiedni typ nagrzewnicy nadmuchowej.
Wśród przenośnych nagrzewnic powietrza, wyróżnić można te przeznaczone do pracy w dużych obiektach budowlanych, przy budowach i remontach dróg, parkingów itp., jak również przy zwyczajnych pracach wykończeniowych w domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy np. obiektach publicznych. Ogromną zaletą jest fakt, że ich uruchomienie zajmuje niewiele czasu i są one gotowe do pracy właściwie w każdym momencie.

nagrzewnica budowlana

Jak dobrze widzimy nie ma tu mowy o zastosowaniu ich do testów infrastruktury Data Center. A dlaczego? Wynika to z faktu, że ich konstrukcja i przeznaczenie nie jest odpowiednie do tego typu prac. I tu właśnie tkwi problem, wszyscy skupiają się na mocy urządzenia, którą obciążamy infrastrukturę energetyczną testowanego obiektu, natomiast nie skupiamy się na oddawanym obciążeniu cieplnym, które w tym przypadku w żaden sposób nie jest wiarygodnym odzwierciedleniem przyszłych urządzeń IT zainstalowanych w komorach DC.  Z doświadczenia wiemy że podczas rozgrzewania się nagrzewnic budowlanych ich deklarowana moc elektryczna ulega zmianom „pływa”, co uniemożliwia stabilna pracę testową pod określonym obciążeniem jak również często dochodzi do przegrzania pojedynczych jednostek, które zostają odłączone za pomocą wewnętrznych wbudowanych termostatów zabezpieczających. Takie testy przy zastosowaniu takich urządzeń nie można nazwać profesjonalnymi, jak również wiarygodnymi. Mówiąc, że przeprowadziliśmy testy infrastruktury DC przy zastosowaniu nagrzewnic budowlanych mamy na myśli: „w chałupniczy sposób sprawdziliśmy system energetyczny i chłodniczy obiektu Data Center”.  Stosowanie nagrzewnic budowlanych do testów przełączeniowych, zaników zasilania itp. dużej mocy np. 22kW jest również niebezpieczne ze względu na obowiązujące przepisy p.poż. Nagle pozbawiając nagrzewnice chłodzenia, doprowadzamy do dużego wzrostu temperatury na jej obudowie, co stanowić będzie duże zagrożenie pożarowe. Ponadto nie wykonamy testów z wykorzystaniem nagrzewnic budowlanych przy zabudowach zimnych korytarzy. Nie jest możliwe zbilansowanie odpowiedniej ilości powietrza nadmuchiwanego do zamkniętej strefy zimnej względem ilości wydmuchiwanego powietrza.

Obciążnica rack

Dlatego też z pełną odpowiedzialnością mówimy, że prawdziwe i profesjonalne testy infrastruktury możemy wykonać jedynie przy zastosowaniu profesjonalnych urządzeń, które są do tego przeznaczone. Dokładniej chodzi nam o obciążnice typu Rack o parametrach energetycznych i środowiskowych najbardziej zbliżonych do aktywnych urządzeń IT (np. serwer blade).

Urządzenia te posiadają współczynnik delta T najbardziej zbliżony do rzeczywistych warunków pracy urządzeń IT, a dzięki stopniowaniu obciążenia od 1kW do 6kW i regulacji prędkości wentylatorów jesteśmy w stanie regulować współczynnik od 8stC do 20stC (+/-5stC). Również ich stabilna praca nie powoduje zaburzeń w obciążeniu energetycznym i cieplnym. Odpowiednio dobrana moc elektryczna urządzeń powoduje, że praca w warunkach testów przełączeniowych nie stanowi zagrożenia dla urządzenia jak i środowiska zewnętrznego.

Dodatkowym atutem prowadzenia testów z zamkniętymi korytarzami zimnymi i obciążnicami typu rack, montowanymi w docelowych miejscach urządzeń IT jest możliwość określenia współczynnika RTI, czyli oszacowania strat w układzie chłodzenia. Na pewno nie uda nam się go określić przy testach z zastosowaniem nagrzewnic budowlanych.

Dlatego też przy testach infrastruktury DC, które wykonujemy po wybudowaniu obiektu za kilka lub kilkanaście milionów złotych nie należy oszczędzać na wynajmie urządzeń do testów, które przeprowadzamy kompleksowo i z reguły tylko raz.

 

Tabela porównawcza

Wymóg Urządzenie dedykowane do testów Alternatywne rozwiązanie – nagrzewnice budowlane
Moc 6kW przy 400V W zależności od modelu od 15kW do 30kW
Zasilanie Zasilanie jedno i trójfazowe 230V, 400V Zasilanie trójfazowe 400V
Regulacja mocy w sześciu krokach co 1kW dwie pozycje połowa i maksymalna moc (minimalny skok 7,5kW)
Współczynnik mocy Obciążenie rezystancyjne współczynnik=1,0 Obciążenie rezystancyjne współczynnik=1,0
Możliwość pracy ciągłej Tak Tak
Delta T (różnice na wejściu i wyjściu) Regulowana od 8stC do 20stC (+/-5stC) od 45stC do 70stC
Możliwość instalacji w zamkniętych korytarzach rack Tak Nie
Stan urządzeń dedykowany do DataCenter, czyste od brudów budowlanych nieokreślony, bardzo często pokryte brudem budowlanym
Przeznaczenie Do testów instalacji energetycznych i HVAC w DataCenter Do ogrzewania pomieszczeń na placach budów
Sposób podłączenia Dowolny do wyboru Gniazda trójfazowe 32A (czerwone)
Możliwość montażu w szafie rack Tak, wysokość urządzenia 6HU Nie
Możliwość użytku bez szaf rack Tak, w tymczasowych stojakach Tak
Możliwość podłączenia do listew PDU Tak Nie
Okablowanie W cenie wynajmu Dodatkowo płatne
Sposób wynajmu Komplet z magazynu w Warszawie Z wybranych wypożyczalni budowlanych
Transport Dodatkowo płatny Dodatkowo płatny
Możliwość odbioru własnego Tak Tak

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *