System detekcji i lokalizacji wycieków w data center

Data Center im większe tym bardziej skomplikowane, tym więcej instalacji i więcej pomieszczeń, pięter itd. Niezbędna do funkcjonowania takiego obiektu jest woda, którą jest doprowadzona do wielu pomieszczeń technicznych i do wielu instalacji zarówno technologicznych jak i bytowych (nie zapominajmy, że centrum danych to nie tylko serwerownia, ale również duża liczba pomieszczeń funkcjonalnych jak również pomieszczeń pracy osób obsługi technicznej). Przykładami takich instalacji mogą być:

– klimatyzacja precyzyjna (często zlokalizowana bezpośrednio w pomieszczeniu serwerów – serwerowni),
– instalacja czynnika chłodniczego klimatyzacji,
– instalacja centralnego ogrzewania itp.

detekcja wycieków

Dodatkowym utrudnieniem z punktu widzenia wzrokowej obserwacji pod kątem zaistnienia wycieku w centrum danych jest obecność podniesionej podłogi technicznej, która zakrywa całą podłogę właściwą wraz z instalacjami nad nią biegnącymi.

Centralka detekcja wycieków

Centralka detekcja wycieków

Biorąc to wszystko pod uwagę trudno sobie wyobrazić, że człowiek będzie w stanie zauważyć w krótkim czasie od zaistnienia wyciek wody lub innego płynu technologicznego bez wsparcia odpowiedniej instalacji detekcyjnej. Z drugiej strony instalacja detekcyjna niewskazująca lokalizacji wycieku poinformuje nas o zagrożeniu, ale nie powie w którym miejscu zaistniało i trzeba będzie dokonać szczegółowych oględzin możliwych miejsc.

Wobec powyższego idealnym rozwiązaniem dla centrum danych (i nie tylko) będzie system detekcji z lokalizacją wycieków, np. rozwiązanie firmy Permalert i centralka PAL-AT. System ten do detekcji wykorzystuje kabel sensoryczny, który rozprowadza się na podłodze w pomieszczeniach, które mają być chronione – szczególnie w serwerowni. Kabel sensoryczny można również prowadzić wzdłuż rur (pionowo lub poziomo). Odcinki, które nie mają być chronione (np. przejścia między pomieszczeniami, stropami itp.) wykonuje się z kabla przejściowego (mniejszy koszt).

kabelki

Kable sensoryczny i przejściowy wraz z łączeniem

Centralka wyposażona jest w specjalny system mikroprocesorowy dający możliwość wielopunktowego, zdalnego wykrywania wycieków i działa na zasadzie impulsów elektrycznych (dwa tysiące razy na sekundę) wysyłanych do kabla sensorycznego. Odbicia (echo) tych sygnałów są specyficzne dla stanu kabla sensorycznego i na podstawie tego system rozpoznaje zalanie oraz miejsce jego powstania z dokładnością do 1 m. Dodatkowo system informuje na bieżąco czy zalanie się powiększa, czy pomniejsza i kabel wysycha, czy może w innym miejscu w międzyczasie powstało kolejne.

czujnik

Centralka posiada wyświetlacz LCD, który na bieżąco pokazuje stan linii detekcyjnej oraz sygnalizator akustyczny wraz z diodą alarmową. W przypadku wykrycia wycieku na wyświetlaczu pojawi się odległość w jakiej został zlokalizowany oraz rozpocznie się sygnalizacja akustyczno-optyczna. Możliwe jest jej podłączenie do lokalnego systemu BMS i zdalne odczytywanie wykrytych zdarzeń. Dodatkowe oprogramowanie umożliwia wizualizację instalacji oraz przebieg linii detekcyjnych w obiekcie, a w przypadku wykrycia, wskaże ono lokalizację na zaprogramowanej mapie.

mapa

Przykładowa wizualizacja lokalizacji wycieku

Dzięki instalacji detekcji i lokalizacji wycieków wody wzrasta niezawodność centrum danych dzięki możliwości maksymalnie szybkiej reakcji na zdarzenie bez konieczności stałego obserwowania instalacji. Rozwiązanie będzie również przydatne dla systemów agregatów prądotwórczych i zbiorników z paliwem, którego wyciek powinien również być niezwłocznie zauważony.

Nasz firma jest przedstawicielem na Polskę rozwiązania Permalert. Ponadto projektujemy oraz wykonujemy tego typu instalacje. Zapraszamy do kontaktu.

 

instalacja detekcja wycieków

Przykład instalacji detekcji wycieków

Katalog systemy detekcji i lokalizacji wycieków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *